Kibuvitsa kuivatatakse kuivatis (ahjus) temperatuuril 90-100° C, õigesti kuvatatud droog peab olema punaks-pruuni või kollast värvi. C vitamiini ja karotiini rohke sisalduse tõttu on kibuvits unikaalne ravimtaim. Väärtuslikuks südamele teeb tema rohke kaaliumi soolade sisaldus. Juba 2-4 kibuvitsamarja suudab korvata meie C vitamiini vajaduse päevas. Nad suudavad parandada ka ainevahetushäireid ja südame- ja veresoonkonna haigusi. Tõstavad organismi vastupanuvõimet väliskeskkonna ebasoodsaile tegureile. Kibuvitsa preparaaate kasutatakse nakkushaiguste, kehvveresuse, luumurdude, potentsi tõstmise, unehäirete, bronhiidi, tuberkuloosi, põiekivide, maokatarri, maomahla alahappesuse ja fermendi vaeguse, neeru ja põiehaiguste ning tursete korral. Sügisel kogutud juurtest tehtud tõmmisega ravitakse põiepõletikku, reumatismi ja neerukivitõbe. Kibuvitsamarjadest tehtud õliga tehakse kompresse haavandite, haavade, kriimustuste jm kehavigastuste puhul.

Kibuvitsamarjapüree
al.8k

2 l kibuvitsamarju
1 l vett
maitse järgi suhkrut/vahtrasiirupit


Eemalda õietupsud ning keeda kibuvitsamarjad keevas vees pehmeks. Hõõru läbi tiheda sõela või hakkmasina. Maitsesta püree tuhksuhkruga ning säilita sügavkülmas. Suurepärane vitamiinipomm sinule lapse pudrule!

 

Kibuvitsa-hirsisipuder
al.8k


1 l vett
1 dl suhkrut
1.5 dl hirssi
150 g sügavkülmutatud kibuvitsamarju


Loputa hirss enne tarvitamist hoolega kuuma veega ning seejärel külma veega. Kuumuta vesi ja suhkur keemiseni, lisa pestud hirss. Hauta tasasel tulel umbes tund aega. Lisa valmis pudrule kibuvitsamarjapüree, mille eelnevalt oled puhastanud seemnetest.

 

Kibuvitsa-õunamarmelaad
al.1a

500 g kibuvitsamarju
500 g haput õuna
2 kuni 3 dl vett
500 g suhkrut
0.5 sidrunit


Selle marmelaadi valmistamiseks sobivad vaid roosad ja helepunased kibuvitsamarjad - tumepunased marjad on marmelaadi jaoks juba liiga küpsed. Poolita kibuvitsamarjad ning eemalda seemned tillukese lusika abil. Lõika kibuvitsamarjad neljaks. Koori õunad, eemalda südamik ning lõika viljaliha tükkideks. Pane õunad, kibuvitsamarjad ja vesi potti ning keeda tasasel tulel kaane all 25 minutit.
Püreesta. Lisa suhkur ja sidrunimahl ning keeda veel tasasel tulel 15 minutit. Kalla tulikuum marmelaad kuumadesse klaaspurkidesse. Lase purkides jahtuda ja alles siis sulge purgid.

 

Kibuvitsamarjasupp
al.1a

1 l lahjendatud õunamahla (või vett)
1 klaas tükeldatud õunu
1 klaas puhastatud kibuvitsamarju
2 spl kartulijahu,
maitse järgi suhkrut/vahtrasiirupit


Värsked kibuvitsamarjad keedetakse klaasjaks õunamahlas, lisatakse tükeldatud õunaviilud, suhkur. Kartulijahu segatakse vähese külma veega, valatakse supisse ja lastakse korraks keema. Õunamahla ja õunte asemel võib kasutada ka sidrunimahla. Kibuvitsamarjadest võib valmistada tarretist zelatiiniga, mannavahtu või kreemi. Loomulikult sobib talveks valmistada keedist ka koos teiste marjadega või kompotti.

 

Ebaküdoonia-kibbuvitsamarja kompott
al.1a

500 g ebaküdooniavilju
1 l vett
500 g kibuvitsamarju
500 g suhkrut

Veest ja suhkrust keedetakse siirup. Ebaküdoonia viljadest eemaldatakse seemned, viljad lõigatakse ratasteks, mida keedetakse siirupis 5-7 min. Segu tõstetakse purkidesse, lisatakse poolitatud, seemnetest puhastatud ja hästi pestud kibuvitsamarjad ja kuumutatakse purke veel 10 min 80°C juures. Kaanetatakse õhukindlalt.

 

Kibuvitsakaste
al.1a

500 kibuvitsamarju
0,5l vett
maitse järgi suhkrut
kaneeli


Kibuvitsamarjad keedetakse vähese veega pehmeks, hõõrutakse läbi sõela, lisatakse maitse järgi suhkrut, punasesõstramahla ja kaneelipulbrit. Keedetakse tasasel tulel 10-15 min, suletakse õhukindlalt purkidesse.

 

Kibuvitsasalat kõrvitsaga
al.1a

1 kg kõrvitsatükke
300-400 g puhastatud kibuvitsamarju
4-5 kl vett,
1 1/2 kl suhkrut
10-12 nelgitera
 tükike kaneelikoort

Marinaad keedetakse valmis ja sellesse pannakse kõrvitsalõigud ja kibuvitsamarjad, peale vajutis. Hoitakse jahedas järgmise päevani, et keetmisel vältida kõrvitsa ja marjade lagunemist. Peale kõrvitsa klaasistumist keetmisel valatakse kuum salat purkidesse ja suletakse kohe õhukindlalt. Kindlalt tuleks ära kasutada ka seemned. Kõigepealt seemned hõõrutakse külmas vees siledaks, kuivatatakse ja tuulutatakse karvad välja. Kasutamisel võiks neid jahvatada peeneks. Sobib valmistada jooki, lisada putrudesse, küpsetistesse.  Marju võib säilitada kuivatatult (kuivatada +80-90°C), kuid mitte sügavkülmutatult. Sel juhul seemnetest pole vaja puhastada, küll aga lõigata ära õiejäänused. Tee keetmiseks võiks marjad ka purustada, sel juhul valmib tee 15 minutiga. Üksnes kurnata tuleks läbi tiheda sõela. Sügavkülmutada võiks eelnevalt hapus mahlas või siirupis (ka suhkruga maitsestatud mahl) kuumutatud, puhastatud kibuvitsamarju, sel juhul on ka raviomadused enamuses säilunud.

 

 

 

This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola