Herneid säilitatakse kilekotis 2-5˚C juures ning tarvitatakse võimalikult kiiresti. Tundlikud etüleeni suhtes. Valke- värsketes seemnetes on 6–8 protsenti. Tegelikult on hernestes õige palju ka seeduvaid süsivesikuid, värsketes seemnetes kuni 10 protsenti. Seeduvad süsivesikud on esindatud nii suhkrutena kui ka tärklisena. Seemnete valmimisel tärklise osakaal suureneb ja suhkrute koguhulk väheneb. Rasvu on hernestes suhteliselt vähe, nende sisaldus jääb alla protsendi.  Kuivatatud kaunviljad pannakse keema külma vette. Et herned ja oad kiiremini pehmeks keeksid , tuleb need ööseks külma keedetud vette panna. Keeta samas vees, lisades soola siis, kui herned või oad on peaaegu pehmeks keenud. Oad peab kindlasti pehmeks keetma, et vältida mürgitust. Kaunvilja toidud tulevad maistvamad, kui neile lisada suitsupekki.


Läätses leidub 25-35% valku, 50% süsivesikuid ja 2% rasva ning mineraalaineid. Punased või poolitatud punased läätsed valmivad kõige kiiremini ega vaja eelnevalt leotamist. Need sobivad hästi püreestamiseks ja suppide sisse. Rohelised ja mustad läätsed on jõulisema struktuuriga ja hoiavad paremini vormi –need sobivad hautistesse, vürtsisemate vorstidega ja muidugi salatitesse. Läätse soovitatakse enne kasutamist leotada ja hoolikalt loputada. Roheline lääts küpseb umbes 15 minutiga ja punane ligikaudu 10 minutiga. Süsivesikutsest suure osa moodustavad kiudained, mis omakorda suurendab läätsede toiduväärtust.

 

Aeduba on toiteväärtuselt lähedane aedhernele. Aedoa terades sisaldub vaske ja tsinki rohkem kui enamikus köögiviljades. Nagu teame, on tsink oluline organismis osa ensüümide, insuliini ja hormoonide sünteesis. Aedoad on rikkad valgu poolest (4-6%), oavalkude toiteväärtus on ligikaudu võrdne lihavalguga. Inimese seedekulgla omastab aedoavalke paremini kui näiteks kala- või lihavalke. Aedoavalk on lihavalgust väärtuslikum ning ubades on kuus korda rohkem valke kui piimas ja kolm korda rohkem kui nisuleivas. Kuivatatud kaunviljad pannakse keema külma vette. Et herned ja oad kiiremini pehmeks keeksid , tuleb need ööseks külma keedetud vette panna. Keeta samas vees, lisades soola siis, kui herned või oad on peaaegu pehmeks keenud. Oad peab kindlasti pehmeks keetma, et vältida mürgitust. Kaunvilja toidud tulevad maitsvamad, kui neile lisada suitsupekki. NB!!! Aedube ei tohi süüa toorelt, sest need sisaldavad mürgiseid ühendeid (valkaine fasiin), mille toime keetmisel ja hapendamisel kaob.



Põldoapüree
al.8k

 

1 dl põldube
1 l vett
1 tl külmpressitud õli

Leotage ube öö läbi, või siis kiirmeetodil ( 2 minutit keeta, tund aega seista lasta ja siis samas vees keeta) Hauta ubasid tasasel tulel 15 minutit. Kalla keeduvesi ära ning eemalda ubadelt kestad.  Püreeri kõik koos saumikseriga ja sega juurde õli. PS! Ubasid tuleb anda lapsele väga suure ettevaatusega kuna nad on suured allergia tekitajad! Ei soovitata anda enne 1 aastat!

 

Põldoa porrupüree
al.8k

 

1 dl põldube
1 porru valge osa
1 l vett
1 tl õli

Leotage ube öö läbi, või siis kiirmeetodil ( 2 minutit keeta, tund aega seista lasta ja siis samas vees keeta) Hauta ubasid 10 minutit. Kalla keeduvesi ära ning eemalda ubadelt kestad. Lõika porru valge osa rõngasteks, keeda väheses vees madalal kuumusel koos ubadega 10 minutit. Püreeri kõik koos saumikseriga ja sega juurde õli. PS! Ubasid tuleb anda lapsele väga suure ettevaatusega kuna nad on suured allergia tekitajad! Ei soovitata anda enne 1 aastat!

 

Aedvilja püree
al.8k

 

1 kartul
1 porgand
1 dl värskeid rohelisi herneid
1-2 dl vett
½  tl õli

Pese, koori ja tükelda kartul ning porgand. Pane kõik köögiviljad kuuma vette ja hauta tasasel tulel  ca 20 minutit, kuni need on pehmed. Vett ära liiga palju pane, et pärast saaks koos leemega püreerida. Pehmed köögiviljad püreeri saumikseriga, lisa pool lusikat õli. PS! Herneid tuleb anda lapsele väga suure ettevaatusega kuna nad on suured allergia tekitajad! Ei soovitata anda enne 1 aastat!

 

 

Suvikõrvitsa-köögiviljapüree
al.8k

 

1 porgand
5 cm tükk suvikõrvitsat
1 spl värskeid või külmutatud herneid
1-2 dl vett
1 tl õli

Pese, koori ja tükelda porgand ning suvikõrvits. Pane kõik köögiviljad kuuma vette ja keeda pehmeks. Valmis köögiviljad püreeri koos keeduleemega, sega hulka õli.

 

Kartuli-porru-hernepüree
al.8k

 

2 kartulit
1 porru
1 spl rohelisi herneid
2 dl vett
1 tl õli

Pese, koori ja tükelda kartulid. Pane kuuma vette ning keeda 10 minutit või kuni need on pehmed. Lõika porru valge osa rõngasteks, lisa potti ja keeda veel 15 minutit. Lisa ka herned ja keeda pehmeks. Püreeri koos keeduleemega ja sega hulka õli. PS! Herneid tuleb anda lapsele väga suure ettevaatusega kuna nad on suured allergia tekitajad! Ei soovitata anda enne 1 aastat!

 

Pliinid oapastaga

al.1a

 

25 g presspärmi
2 muna
2 dl tatrajahu 100
1 dl leiget piima
2 dl nisujahu
3 spl sulavõid
1 purk punaseid ube
100 g hakkliha
1 tl õli

Pudenda värske pärm vähesesse käesooja vette. Mikserda juurde ülejäänud piim ja munarebud. Lisa jahud. Lase soojas kohas tund aeag kerkida. Lisa sulatatud ja jahutataud või. Vahusta munavalged pehmete tippudega vahuks, kalla see taigna peale ja tõsta taigen õrnaöt alt ülespoole segamini. Küpseta ahjus väikesed paksud pliinid ( vaata pannkookide retsepte siit-->) Oapasta saamiseks purusta oad ja hakkliha koos õliga köögikombainis või saumiksriga. Lisa ka tilli, sest see aitab raual paremini imenduda ( Till sisaldab rohkesti C vitamiini)! Määri pliinid oapstaga kokku. Lõika lapse jaoks väikesed tükid ning las ta proovib ise süüa.
PS! Ubasid tuleb anda lapsele väga suure ettevaatusega kuna nad on suured allergia tekitajad! Ei soovitata anda enne 1 aastat!

 

Hernepüree-baklazaani-porgandiga
al.8k

 

1 porgand
½  baklazaani
1 spl värskeid või külmutatud herneid
1-2 dl vett
1 tl õli

Pese, koori ja tükelda porgand ning baklazaan. Pane kõik köögiviljad kuuma vette ja keeda pehmeks. Valmis köögiviljad püreeri koos keeduleemega, sega hulka õli. PS! Herneid tuleb anda lapsele väga suure ettevaatusega kuna nad on suured allergia tekitajad! Ei soovitata anda enne 1 aastat!

 

Peedi-läätsesupp
al.8k

 

3.5 dl läätsesid
1 kg peeti
1.25 dl oliiviõli
2 dl hakitud sibulat
3 küünt küüslauku
soola
1 hakitud varsseller
1 spl nisujahu
hakitud murulauku

Loputa läätsed. Pane läätsed potti, vala peale külm vesi ja kuumuta keemiseni. Kata pott kaanega ning keeda pehmenemiseni. Pese lehtpeedilehed, haki väiksemaks. Lisa peet koos 2,5 liitri veega läätsedele. Keeda tasasel tulel, kuni lehtpeet on pehme (vajadusel lisa veel vett). Kuumuta pannil oliiviõli. Lisa hakitud sibul ning prae tasasel tulel mõned minutid. Tambi küüslauk soolaga pastaks, lisa koos hakitud selleriga sibula juurde. Hauta, kuni köögiviljad on pehmed, siis lisa potti läätsede juurde.
Sega jahu vähese veega kruusis, lisa supi sisse. Hauta tasasel tulel aeg-ajalt segades, kuni supp on üsna paks. Maitsesta. Serveeri jahtunult, peale puista hakitud murulauku.

 

Läätsehautis ananassiga

al.1a

5 dl läätsesid
3 spl õli
1 hakitud sibul
1 tl soola
3 küünt viilutatud küüslauku
7.5 dl vett
125 g konservitud purustatud ananassi


Kurna läätsed ning leota neid 30 minutit vees. Kuumuta õli, lisa sibul ja maitsesta soolaga. Hauta pannil, kuni sibul on kuldne. Kurna läätsed hoolega, lisa koos hakitud küüslauguga potti. Kuumuta 2 minutit. Kalla peale vesi, kata pott kaanega ning hauta tasasel tulel 20-30 minutit, kuni läätsed on pehmed. Sega juurde purustatud ananassikonserv ja serveeri.

 

Läätse spinatisupp

al.1a

2 porgandit
2 varssellerit
2 keskmist sibulat
2 küünt küüslauku
2 spl oliiviõli
pöidlasuurune jupp värsket ingverijuurt
10 kirsstomatit
2 kuubikut köögivilja- või kanapuljongit
300 g punaseid läätsesid
200 g spinatit

Koori porgandid, lõika jämedateks viiludeks. Viiluta varsseller. Koori ja haki sibulad jämedalt. Koori ja viiluta küüslauk. Kuumuta suur pott keskmisel kuumusel, lisa oliiviõli. Lisa kõik tükeldatud-viilutatud ained ja sega puulusikaga läbi. Kata pott poolenisti kaanega ning hauta umbes 10 minutit, kuni porgandid on veidi pehmenenud ja sibul kuldne. Samal ajal koori ja viiluta ingver õhukeselt. Poolita kirsstomatid. Lisa kuum puljong koos läätsede, ingveri ja tomatitega potti. Sega supp hoolega läbi, kuumuta keemiseni. Alanda kuumust, kata pott kaanega ning hauta tasasel tulel 10 minutit või kuni läätsed on pehmed. Lisa spinat ja kuumuta veel pool minutit.  Võid suppi kohe serveerida või siis püreestada kannmikseris ja siis serveerida. Tõsta igale supiportsjonile jogurtisilm.

 

Läätsekotletid

al.1a

250 g punaseid läätsesid
1.5 l vett keetmiseks
1 väike sibul
2 küünt küüslauku
1 tl köömneid
1 tl suhkrut
2 spl maisitärklist
1 muna
praadimiseks õli


Loputa läätsed, siis keeda vees pehmeks (punaste läätsede puhul peaks piisama 12-15 minutist). Kurna läätsed sõelal hoolega, jahuta. Koori ja haki sibul ning küüslauk. Kuumuta pannil õli, hauta selles sibul, küüslauk ja köömned läbi ( võib ka teha ilma köömneteta)
Sega jahtunud läätsed ülejäänud ainetega ühtlaseks. Vormi lusika abil saadud "hakkmassist" kotletid, suru need veidi lamedamaks ja prae mõõdukal kuumusel pannil mõlemalt poolt kuldseks (ca 3 minutit).  NB! Praadimise asemel võib ka kotlette ahjuplaadil küpsetada!

 

Läätsesupp

al.1a

3 dl äätsesid
1.25 l vett
2 spl külmpressitud oliiviõli
1 suur hakitud sibul
5 dl kuubikuteks lõigatud kõrvitsat
2.5 dl vett

Kuumuta vesi suures potis keemiseni. Lisa pestud ja nõrutatud läätsed ja keeda umbes 20 minutit, kuni läätsed on pehmed. Samal ajal kuumuta õli paksupõhjalises potis mõõdukal tulel. Lisa sibul ja hauta umbes 3-5 minutit, kuni sibul hakkab pehmenema. Lisa 5-6 mm kuubikuteks lõigatud kõrvits ja vesi ning keeda umbes 10 minutit, kuni kõrvits on pehme. Kurna läätsed. Kuumuta supp uuesti tasakesi keemiseni. Viimasena lisa oliiviõli. Vajadusel võid kogu supi püreestada!

Läätse köögiviljahautis

al.1a

3 suurt porgandit
1 suvikõrvit
250 g karp värskeid sampinjone
70 g pakike kontsentreeritud tomatipastat
1 dl punaseid läätsesid
vett
värsket maitserohelist (basiilik, tüümian, petersell, koriander)


Koori porgandid ja lõika 1 cm seibideks. Kuumuta paksupõhjalises potis õli, lisa porgandid ja prae paar minutit. Lisa hakitud sibul ja prae veel paar minutit. Lõika suvikõrvits pikuti pooleks ja seejärel samuti 1 cm viiludeks. Lisa potti. Lisa šampinjonid (vajadusel lõika väiksemateks tükkideks) ja prae minut aega. Lisa tomatipasta, sega ja kuumuta läbi. Lisa pestud läätsed, siis kalla peale nii palju vett, et köögiviljad oleksid napilt kaetud. Lase ilma kaaneta potis 15-20 minutit haududa, kuni porgandid ja läätsed on pehmed ning leem veidi paksenenud. PS! Kasuta kindlasti just punaseid läätsi - need jäävad hautades kõige pehmememad.  

Hernestega kartulipuder
al.1a

 


2.5 dl täisrasvast piima
450 g kartulit- 2-3 cm kuubikutena
2 küünt küüslauku
2 oksavärsket tüümiani
300 g herneid
2 spl võid


Kuumuta 2 liitrises potis piim, kartulid, küüslauk ja tüümian  peaaegu keemiseni, siis kata pott osaliselt kaanega ning hauta nõrgal tulel 10 minutit. Ära keeda! Lisa herned ja keeda poolenisti kaetud potis nõrgal tulel kuni kartulid on pehmed (umbes 5 minutit). Lisa või, kata pott kaanega ning lase umbes 1 minutit seista, kuni või on sulanud. Tambi segu pudrunuia või suure kahvliga kergelt katki. Kui soovid vedelamat putru, siis lisa veidi piima.

 

 


 

This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola