Kui tita on püreega harjunud, võite talle juba enne seitsmekuuseks saamist ka natuke liha anda. Liha on kindlasti vaja, sest see on hea valgu- ja rauaallikas. Esimesena võiks anda taist sealiha, seejärel looma- ja vasikaliha, kana ja kala. Liha on mõistlik keeta korraga rohkem, siis püreerida ja väikeste portsudena külmutada. Köögiviljapüree hulka segage see alles enne lapsele andmist. Liha kogus on algul imeväike, pool teelusikatäit, hiljem 1–2 supilusikatäit. Erinevat liha võiks laps saada iga päev. Maks kui rauaallikas võiks alates 9.-10. elukuust olla menüüs üks kord nädalas. Tasub meenutada, et vorst ja viiner ei ole liha. Ka konservliha ei ole imikutoit.

 

Sealihapüree
al.6k

100 g sealiha
3 dl vett liha hautamiseks

Tükelda liha ja hauta potis 25-30 minutit, kuni see on pehme. Vett pane potti just nii palju et lihatükid oleks täpselt kaetud. Keetmise ajal koguneb vaht, eemalda see pidevalt. Kui liha on pehme ja korralikult läbi keenud, siis jahuta ta ning püreesta koos keeduleemega. Kuna beebi vajab liha päevas algus vaid 1 teelusika täis ning hiljem 2-3 spl siis külmuta lihapüree jääkuubikurestis.

 

Sealiha-kartulipüree
al.6k

50 g sealiha
3 dl vett liha hautamiseks
1 kartul
1 dl vett kartuli keetmiseks
1 tl õli

Tükelda liha ja hauta potis 25-30 minutit, kuni see on pehme. Pese, koori ja tükelda kartul, keeda pehmeks (selleks kulub 10-15 minutit). Kui kartul on pehme, siis sega teda õhuliseks puulusikaga, sest püreestamisel läheb tema koostis liimi taoliseks. Eraldi potis püreesta liha ning kui mõlemad on peenestatud, tõsta nad kokku ning sega puulusikaga uuesti läbi.

 

Lihapüree õuna-kartuliga
al.6k

 

50 g sealiha
3 dl vett liha hautamiseks
1 kartul
1 dl vett kartuli keetmiseks
1 viil õuna
1 tl õli

Tükelda liha ja hauta potis 25-30 minutit, kuni see on pehme. Pese, koori ja tükelda kartul, keeda poolpehmeks. Lõika õunalt viil ja koori, pane potti kartuli juurde ning keeda veel mõned minutid. Tõsta liha, kartul ja õunaviil ühte anumasse, püreeri saumikseriga. Vajadusel lisa köögiviljaleent. Viimaks sega juurde õli.

 

Sealiha-põldoa-tatrapüree
al.10k

50 g sealiha
3 dl vett liha hautamiseks
1 spl keedetud põldube
1 dl keedetud tatart
1 tl õli

Tükelda liha ja hauta potis 25-30 minutit, kuni see on pehme. Keeda ka oad pehmeks. Värsked oad (koos kauntega) keevad umbes 30 minutit, kuivatatud oad 1 tund. Viimased on soovitav enne üheks ööks vette likku panna. Sega omavahel liha, keedetud tatar ja oad. Püreeri saumikseriga, vajadusel lisa keedetud vett. Viimaks sega juurde õli.

 

Sealiha-kõrvitsa-brokkolipüree riisiga
al.6k

50 g sealiha
3 dl vett liha hautamiseks
1 dl kõrvitsatükke ja brokkoliõisikuid
1 dl vett köögivilja keetmiseks
0,5 dl tumedat keedetud riisi
1 tl õli

Tükelda liha ja hauta potis 25-30 minutit, kuni see on pehme. Pane kõrvitsatükid ja brokkoliõisikud kuuma vette, keeda 10-15 minutit. Tõsta liha, keedetud riis ja köögivili koos keeduleemega ühte anumasse ning püreeri saumikseriga. Sega hulka õli.

 

Sealiha-punapeedi-tatrapüree
al.10k

50 g sealiha
3 dl vett liha hautamiseks
0,5 punast peeti
4-5 dl vett peedi keetmiseks
1 dl keedetud tatart
1 tl õli

Tükelda liha ja hauta potis 25-30 minutit. Keeda eraldi pehmeks peet (kulub 45-60 minutit) ja tatar. Pane liha, peet ja tatar ühte anumasse, püreeri saumikseriga ning vajadusel lisa keedetud vett. Viimaks sega hulka õli.

 

Sealiha-banaanipüree kõrvitsa-läätsedega
al.10k

 

kõrvitsapüreed
3 spl läätsesid
aurutataud liha

½ banaani

Pane punased läätsed keevasse vette ning hauta umbes 20 minutit. Vett peaks olema täpselt nii palju et  läätsed on vee sees. Kui läätsed on pehmed, sega sinna juurde kõrvisapüree, eelnevalt valmistatud liha ning banaan. 10 kuune laps oskab juba ise hammastega ( või igemetega) toitu närida ning püreestama sööki ei pea. Peenesta kogu söök näiteks puulusikaga.

 

Sealiha-lillkapsa-melonipüree
al.6k

50 g sealiha
3 dl vett liha hautamiseks
1 dl melonitükke ja lillkapsaõisikuid
1 dl vett köögivilja keetmiseks
1 tl õli

Tükelda liha ja hauta potis 25-30 minutit, kuni see on pehme. Pane melonitükid ja lillkapsaõisikud kuuma vette, keeda 10-15 minutit. Tõsta liha ja köögivili koos keeduleemega ühte anumasse ning püreeri saumikseriga. Sega hulka õli.

 

 

Sealihaga tomati-porgandipüree
al.8k

 

2 tomatit
1 dl vett
1 tl õli
1 porgand
100g sealiha
tilli või pterselli
½ sibulat

Tee tooretele tomatitele väikesed ristid noa otsaga mõlemale poole. Seejärel aja vesi keema ning kasta tomatit paariks minutiks keevasse vette ning siis kohe külma vette. Selle tulemusena tuleb tomatitel koor lahti-koori tomatid ning pane keevasse vette tagasi, koos tükeldatud porgandi, sibula ja sealihaga- hauta neid tasasel tulel ca 20 minutit. Püreesta kõik ning lisa lõpus 1 tl õli. Viimasena lisa hakitud tilli või peterselli!

PS! Kuna tillis ja petersellis on palju C vitamiini, aitab see raual ( sealiha) paremini organismi imenduda!

 

This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola