Et porrusid kasutatakse ja enamasti ka süüakse värskelt, siis kõige rohkem on nendes loomulikult vett. Värskete porrude veesisaldus küünib 90%-ni. Just veerikkus on paljuski ka müüdava porru seisundi peegel, osta ei tasu närbunud lehtedega ja närtsinud, lõtvunud olekuga kaupa. Hulgalt järgmisena on porrus süsivesikuid, valke on porrus suhteliselt vähe, veel kasinamalt on rasvu. Kogu see põhitoitainete kooslus annab sööjale kõigest 20–40 kilokalorit. Siit ka porru esimene väärtus: rasva- ja kalorivaese köögiviljana kuulub see tihti saleda joone pooldajate menüüsse. Muide, erinevalt sibulast ja küüslaugust, mida põhiosas kasutatakse siiski maitsetaimedena, on mahedamaitseline porru arvestatavates kogustes söödav köögivili.

Mineraalühenditest tuleb esile tõsta porrude suhteliselt suurt kaaliumisisaldust ja üliväikest naatriumihulka. Loomulikult säilib selline tervislik vahekord vaid siis, kui porrude valmistamisel ja söömisel ei liialdata keedusoola lisamisega. Lisaks eeltoodule on porrudes veel piisavalt magneesiumi. Mikrotoitainete maailma põigates peab mainima, et porrus on arvatust vähem C-vitamiini ja seegi on koondunud peamiselt rohelistesse lehtedesse, mida paljud tugeva maitse pärast eriti ei söögi. Teistest vitamiinidest peaks rõhutama B-rühma vitamiinide hulka kuuluva foolhappe soolade (folaatide) leidumist, kuid üldiselt ei ole porrulauk mingi eriline vitamiiniallikas. Küll leidub porrudes mitmeid inimesele vajalikke mikroelemente, näiteks rauda, vaske, räni, molübdeeni.

Porrupüree kartuliga
al.6k

2 kartulit
1 porru
1 dl vett
1 tl õli
vajadusel rinnapiima/ Rinnapiima asendajat ( RPA)

Pese, koori ja tükelda kartulid. Pane kuuma vette ning keeda 10 minutit või kuni need on pehmed. Lõika porru valge osa rõngasteks, lisa potti ja keeda veel 15 minutit. Püreeri koos keeduleemega ja lisa õli.  PS! Kui porru maitse on lapse jaoks alguses liiga tugev ja vastuvõtmatu, lisa rinnapiima/RPA`d et püree oleks magusam ja maitse oleks tuttavam.

 

Porrupüree porgandiga
al.8k

 

1 porgand
1 porru valge osa
1 l vett
1 tl õli

Pese ja koori porgand, tükelda. Pane porgand tasasel tulel hauduma 10 minutiks. Lõika porru valge osa rõngasteks, keeda väheses vees madalal kuumusel veel 10 minutit. Püreeri kõik koos saumikseriga ja sega juurde õli. Porgand on hea toidu magustaja ning porru maitset pole peaagu üldse tunda! Kui laps siiski keeldub söögist porru tugeva maitse pärast, lisa viimasena rinnapiima/ RPA`d.

 

 

Porrupüree põldoaga
al.8k

 

1 dl põldube
1 porru valge osa
1 l vett
1 tl õli

Pane oad eelmisel õhtul veega likku. Keeda leotatud ube 1,5-2 tundi, kuni need on pehmed. Kalla keeduvesi ära ning eemalda ubadelt kestad. Lõika porru valge osa rõngasteks, keeda väheses vees madalal kuumusel 15 minutit. Püreeri kõik koos saumikseriga ja sega juurde õli.

 

Porru-hernepüree kartuliga
al.6k

 

2 kartulit
1 porru
1 spl rohelisi herneid
2 dl vett
1 tl õli

Pese, koori ja tükelda kartulid. Pane kuuma vette ning keeda 10 minutit või kuni need on pehmed. Lõika porru valge osa rõngasteks, lisa potti ja keeda veel 15 minutit. Lisa ka herned ja keeda pehmeks. Püreeri koos keeduleemega ja sega hulka õli.

 

Porru-kartulipüree vasikalihaga
al.6k

 

50 g vasikaliha
3 dl vett liha hautamiseks
1 kartul
0,5 porrut
1-2 dl vett köögivilja keetmiseks
1 tl õli

Tükelda liha ja hauta potis 25-30 minutit, kuni see on pehme. Pese, koori ja tükelda kartul, pane kuuma vette ning keeda 5-7 minutit. Lõika porru valge osa rõngasteks, lisa potti ja keeda veel 15 minutit. Tõsta nõrutatud liha ja köögivili koos keeduleemega ühte anumasse, püreeri saumikseriga, lisa õli.Viimasena lisa hakitud tilli või peterselli!

PS! Kuna tillis ja petersellis on palju C vitamiini, aitab see raual ( vasikaliha) paremini organismi imenduda!

 

Porru-kõrvitsapüree kanaga
al.6k

 

50 g kanaliha
3 dl vett liha hautamiseks
¼ kõrvitsat
0,5 porrut
1-2 dl vett köögivilja keetmiseks
1 tl õli

Tükelda liha ja hauta potis 20-15 minutit, kuni see on pehme. Koori, eemalda pehme sisu ja tükelda kõrvits, pane kuuma vette ning hauta 5-7 minutit. Lõika porru valge osa rõngasteks, lisa potti ja hauta veel 15 minutit. Tõsta nõrutatud liha ja köögivili koos keeduleemega ühte anumasse, püreeri saumikseriga, lisa õli.Viimasena lisa hakitud tilli või peterselli!

PS! Kuna tillis ja petersellis on palju C vitamiini, aitab see raual ( kanaliha) paremini organismi imenduda!

 

This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola